Články


Velký letní klubový sraz Subaru

2008-10-25 Přečteno: 3 900x

Druhý víkend v září se v Třeboni a jejím okolí konal další Velký letní sraz Subaru klubu.

Již od sobotního rána mohli obyvatelé Třeboně s údivem pozorovat desítky automobilů Subaru, mířících zákazem vjezdu na zámecké nádvoří, a další stovku, která se na nádvoří nevešla, obdivovat na největším třeboňském náměstí před zámkem.

A že bylo co obdivovat: Například českobudějovická firma BALKAR přivezla nového Outbacka s dieselovým boxerem a Tribecu, jeden ze slovenských účastníků přijel se Subaru Forester ve verzi STi a o kousek vedle stálo pár starších, krásně udržovaných vozů Libero, Leone a Justy. Překvapili také zahraniční návštěvníci. Byla k vidění auta se značkami z Německa, Slovenska, z Norska a tři vozy přijely po 22 hodinách nonstop jízdy z 1500 kilometrů vzdáleného Lotyšska a vyhrály tak cenu pro nejvzdálenějšího účastníka srazu.

Program pokračoval závody ve slalomu, orientační jízdou po okolí Třeboně, konzumací grilovaných klobás a steaků v pojízdném stánku a zájemci si mohli na simulátoru ÚAMK vyzkoušet jaká je to pecka, když narazí s autem do zdi i v malé rychlosti.

Pak přišla – díky pozdnímu příjezdu doprovodu z Městské policie o půl hodiny později - na řadu spanilá jízda více než 130 vozů po okolních silničkách a návrat na základnu, kde pokračovaly další soutěže pro děti i pro dospělé. Například někteří urostlí účastníci se cpali hromadou švestkových knedlíků na čas a pak zírali, když zjistili, že nad nimi vyhrála drobná sympatická blondýnka z lotyšského Subaru klubu.

Zejména pro majitele Foresterů ovšem teprve nyní začal hlavní program: Návštěva nedaleké pískovny pod vedením místních závodníků v off-road trialu Radima a Petra s Land Roverem a Patrolem. Ještě po cestě se ke koloně, mířící do pískovny, přidala jedna Audi Q7 Allroad s automatickou převodovkou na sportovních gumách. Že prý by si to taky chtěli zkusit. Nebrali ohledy na varování, že tohle auto se hodí tak maximálně na německou dálnici, a tu v pískovně těžko najdou, prý je to čtyřkolka, tak jedou taky do terénu.

No a protože komu není rady, tomu není pomoci, tak do toho terénu jeli. Experimentálně tak bylo zjištěno, že Audi Q7, zahrabané po podlahu v písku, Subaru Outback vytáhnout nedokáže. Ale terénní Toyotě ve spolupráci s Patrolem a s pomocí asi dvanácti lidí, kteří tlačili, tahali a rozhoupávali, se ho nakonec vyprostit povedlo.
Nutno říct, že majitele trošku provokovalo, když se okolo jakoby nic proháněla stará Justy, která nemá ani mezinápravový diferenciál, mrška.
A když pak několik Foresterů vyjelo nahoru nad pískovnu a skočilo ten dvacetimetrový sráz dolů, přičemž si muselo podvozkem srovnat hranu, aby jim nezůstaly přední kola viset ve vzduchu, žasli úplně všichni.

Co říci závěrem? Snad to, že pokud je Subaru Forester zařazen do kategorie SUV, znamená ta zkratka Strašlivě Univerzální Vozidlo. Jestli nevěříte, zastavte se na příštím srazu.

Text: strýček Bidlo
Foto: Roura74

Diskuze o článku Nové témaČlánky