Články


Několik rad před cestou do zahraničí, aneb kdyby náhodou . . .

2010-07-05 Přečteno: 2 702x

Dopravní nehoda je vždy stresující událostí. Pokud nabouráte na dovolené v zahraničí, je to dvojnásob nepříjemné. Následující rady vám v této nepříjemné situaci poradí, jak majetkové škody minimalizovat.


Před cestou si tedy nejdříve ověřte, jakou územní platnost smlouvy máte. Územní platnost povinného ručení a havarijního pojištění záleží na tom, jakou jste si zvolili ve smlouvě. Povinné ručení platí na území dle zelené karty, u havarijního pojištění to bývá většinou Evropa, ale sjednat si lze jen území České republiky.

Pokud nemáte sjednané celoroční havarijní pojištění, může pro vás být řešením krátkodobé havarijní pojištění. Povinné ručení nebo havarijní pojištění vždy kryje zdarma určitý rozsah asistenčních služeb, ale nabídky jednotlivých pojišťoven se liší. Některé pojišťovny práci mechanika na místě nehradí nebo pouze do určité výše. Rozhodně si na dovolenou nezapomeňte na cestu přibalit zelenou kartu.

Nehodu oznamte policii Ať už budete viníkem nebo poškozeným, oznamte nehodu policii. Pokud policie nehodu nebude prošetřovat, vyplňte formulář „Záznam o dopravní nehodě“. Máte-li možnost, vyfotografujte místo nehody, poškozené vozidlo a všechny případné ostatní způsobené škody.

Pokud jste v roli poškozeného a škoda bude hrazena z povinného ručení viníka, napište si jeho jméno, adresu a registrační značku vozidla a zjistěte si, u které pojišťovny je pojištěn. Pokud nehodu zaviníte vy, bezprostředně po nehodě (nejlépe ještě v době pobytu v zahraničí) kontaktujte příslušnou národní kancelář "povinného ručení" (kontaktní údaje jsou uvedeny na webových stránkách www.cobx.org) a dohodněte se s ní na dalším postupu.

S odtahem pomůže asistenční služba Nezapomeňte uvést všechny svědky nehody, označit místa poškození vozidel, vyplnit součet označených políček, určit vozidla a označit hlavní a vedlejší silnice, uvést počet příloh. Záznam musí být podepsán všemi účastníky nehody.

Počítejte s tím, že policie v některých státech může nařídit odtah vašeho poškozeného nebo porouchaného vozidla z důvodu zajištění bezpečnosti provozu, nebo když dojde ke zranění řidiče a jeho transportu do nemocnice (Rakousko a Německo). V tom případě si od policie zajistěte dokument o šetření události.

Kontakty na české asistenční služby Allianz +420 283 002 780 AXA 14 292 nebo +420 292 292 292 (volání ze zahraničí ) Česká pojišťovna +420 224 557 004 ČSOB Pojišťovna +420 272 101 077 Generali +420 221 586 666 Kooperativa +420 1220 nebo +420 266 799 779 nebo +420 266 799 779

Pravděpodobnější však je, že si odtah vozidla budete zajišťovat přes asistenční službu vaší pojišťovny, případně si vozidlo necháte v zahraničí opravit. V případě opravy vozidla se doporučuje provést fotodokumentaci škody, ve které nesmí chybět dvě úhlopříčné fotografie vozidla jako celku, registrační značka, VIN vozidla a detaily poškozených částí vozidla. Nezapomeňte si převzít fakturu od zahraniční opravny a zdokumentovat poškozený díl. Je-li to vzhledem k velikosti náhradního poškozeného dílu možné, dopravte jej zpět do Česka.

Zdroj: Novinky.cz

Ať už jedete v létě kamkoli, přejeme vám ať se bez nehody a jakýchkoli problémů vrátíte z5 domů. Subaruclub.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články